AGGIE SWIM CLUB  

2015-2016 SHORT COURSE MEET & EVENT SCHEDULE
(Click on the link for "Entries", "Timeline", "Map" or "Results" to view each)
 
FOR PARENTS - WHAT TO EXPECT AT A SWIM MEET
 
Do you know of someone who would like to be a sponsor of the Aggie Swim Club?  Click HERE for more information.
 
MEET DATE
EVENT
LOCATION/
HOST
 
(If TBD we will not know the location until after the entry deadline.  The location in BOLD is the one we will request).
 
AGS SWIMMERS ELIGIBLE
ENTRIES
(Preliminary
or Final)
 
(Once the entry deadline passes swimmers will need to enter at the meet or "on-deck" enter).
ENTRY
DEADLINE
MAP &
HOTEL INFO
 
(When making an online reservation at any LaQuinta use the code USASWM for a 25% discount)
 
TIMELINE, PARENT TIMING LIST AND MEET WARM-UP INFORMATION
MEET RESULTS
Saturday
October 3rd
All Ages Team Intrasquad Meet & TEAM PICTURE DAY & TEAM SUIT ORDERING
CSMS
All swimmers from all locations
FINAL SCORE
 
MAROON VS. WHITE:
TEAM MAROON - 1707
TEAM WHITE - 1662
 
GREAT JOB EVERYBODY!
 
 
   
RESULTS BY NAME
 
RESULTS BY AGE
Sunday
October 4th
Open Water Meet
RICE
All swimmers from all locations
 
 
 
  FULL RESULTS
Saturday-Sunday
October 10th-11th
Gulf Open Meet
 
Split Session:
Sat/Sun AM -
11&Over Girls
13&Over Boys
Sat/Sun PM -
11-12 Boys
MAC (Magnolia)
All age 11&Over swimmers from all locations
        RESULTS
Saturday-Sunday
October 24th-25th
10&Under Open Meet
 
Split Session
Sat/Sun AM - 10&U
Sat PM - 8&U
AGS
All 10&Under swimmers from all locations
 
 
 
 
    RESULTS
Wednesday
October 28th
Team Halloween Party Consol HS Cafeteria
All swimmers & families from all locations
 
 
Click HERE to see the pictures from our 2015 Halloween Party
 
 
Friday,
November 13th
Bob Stallings HS Invite
TAMU Rec
HS ONLY
(by Invitation)
Congratulations to Julia Cook who won the high point award at the Bob Stallings Aggieland High School Invitational Meet.  Julia won both the 100 yard free in a time of 49.60 and the 50 yard free in a time of 23.06.  Both of these were also meet records.
FULL MEET RESULTS

AGS Results

results file

Saturday-Sunday
November 14th-15th
Gulf Open Meet
 
Split Session
Sat/Sun AM -
13&O Boys & 11&O Girls
Sat/Sun PM -
12&U Boys & 10&Under Girls
MAC
(Magnolia)
 
All swimmers from all locations
        RESULTS
Saturday
November 21st
All Ages Team Intrasquad Meet
CSMS
All swimmers from all locations
 
 
 
 
RESULTS BY NAME
 
RESULTS BY AGE
Friday-Sunday
December 4th-6th
Southern Sr. Champs
 
Prelim/Final -
Fri, Sat & Sun
TWST
All qualifying 15&Over swimmers from all locations
(time standards)
       
RESULTS
Friday-Sunday
December 4th-6th
Gulf Sr. Champs
 
Prelim/Final -
Fri, Sat & Sun
CFSC
All 15&Over swimmers from all locations not attending Southern Sr. Champs
       
RESULTS
Friday-Sunday
December 4th-6th
9-14 Fall Champs
 
Split Session
Sat/Sun AM -
11-14 Girls &
13-14 Boys
Sat/Sun PM -
9-10 Girls &
9-12 Boys
LSST
All 9-14 year old swimmers from all locations with "under" Gulf Champs times
(time standards)
CONGRATULATIONS TO ALL OF OUR SWIMMERS - OUR TEAM PLACED FIRST OVERALL!!  THIS IS OUR FIRST TIME TO WIN A FALL CHAMPIONSHIP MEET AND WE ARE SO PROUD!!
HIGH POINT WINNERS
ZODY BENNETT - 9-10 GIRLS
IAN LINDBERG - 9-10 BOYS
EMMA EDMONDSON - 11-12 GIRLS
MASON WRIGHT - 13-14 BOYS
RESULTS
Wednesday-Saturday
December 9th-12th
Junior Nationals
Austin, TX
All 18&Under qualifying swimmers
(time standards)
Julia Cook finished 6th in the
50 yard freestyle at Junior Nationals in Austin and broke 2 team records at the meet.
   
RESULTS
Friday-Sunday
December 11th-13th
14&Under Gulf Age Group Champs
 
Timed Finals
Fri
Prelim/Final
Sat & Sun
AGS
All 14&Under swimmers with qualifying Gulf Champs times
(time standards)
Congratulations to Jessica Peng who won the High Point Award for the 13-14 Girls!!
Our team won the Allen Salinas Team Spirit Award at the meet.  The award is voted on by all teams at the meet.
RESULTS
Saturday
December 12th
8&Under Gulf Champs
COOG
All 8&Under swimmers from all locations
Congratulations to Ariana Larsen who won the High Point
Award for the 6&Under Girls!!
    RESULTS
Saturday
December 19th
All Ages Team Intrasquad Meet
CSMS
All swimmers from all locations
        RESULTS BY NAME

RESULTS BY AGE

Friday-Sunday
January 9th-10th
All Ages Open Meet
 
Split Session
Sat/Sun AM -
Ages 11-12 Girls, 13-14 Girls, 15&Over Girls, 13-14 Boys and 15&Over Boys
 
Sat PM - Ages 8&Under Girls, 9-10 Girls, 8&Under Boys, 9-10 Boys and 11-12 Boys
 
LSST
All swimmers from all locations
       
RESULTS
Friday-Saturday
January 23rd - 24th
UIL HS District Swimming Champs
CONROE
HS Swimmers
Congratulations to Julia Cook and Peter Simmons who were named HS District Swimmers of the Meet.
 
 
Congratulations to all the AGS swimmers who qualified to go on to the HS Region meet in an individual event by placing in the top 6 at Districts:
 
Julia Cook, Maria de Figueiredo, Bridget Griesbach, Kyleigh Harrell, Peter Liu, Ludy Lu, Jessica Peng, James Rude, Danielle Scott, Hunter Scott, Peter Simmons, Kaleigh Waguespack, Mason Wright & Andrew Zhang.
 
Good luck at Region!!
AGS RESULTS
Sunday
January 31st
All Ages Team Intrasquad Meet
USA SANCTIONED
TAMU Rec Center
All swimmers from all locations 
   
 
 
RESULTS BY NAME
 
RESULTS BY AGE
Friday-Saturday
February 5th-6th
UIL HS Regional Swimming Champs
COLLEGE STATION (A&M)
Qualifying HS Swimmers
Congratulations to Julia Cook for being named HS Region Swimmer of the Meet.  Julia's times in the 50 and 100 free qualified her as an All-American.
 
 
 
FULLL MEET RESULTS
 
AGS RESULTS
 
cl2 FILE
Friday-Sunday
February 12th-14th
13&Over Prelim/Final Meet
MARC
All 13&Over swimmers from all locations
       
RESULTS
Saturday
February 13th
8&Under Spring Champs I
COOG
All 8&Under swimmers from all locations
       
RESULTS
Friday-Saturday
February 20th-21st
UIL State Meet
AUSTIN
Qualifying HS Swimmers
Congratulations to Julia Cook and Peter Simmons who each earned an Automatic All American Time at HS State - Julia in the 50 and 100 free and Peter in the 100 back. MAP    
Friday-Sunday
February 19th- 21st
9-14 Spring Champs II
 
Timed Finals
Fri PM
Sat/Sun AM
MAC
All 9-14 swimmers from all locations
(13-14 swimmers must have 2 or less "A" times)
CONGRATULATIONS TO ALL OF OUR SWIMMERS - OUR TEAM PLACED SECOND OVERALL!!
 
HIGH POINT WINNERS:
11-12 Boys: Michael Peng
13-14 Girls:  Adison Marshall
  RESULTS
Thursday-Sunday
February 25th-28th
USA Sectionals
AGS
All qualifying swimmers from all locations
(time standards)
The team placed 10th overall at Sectionals!!  Congratulations on some great swims!!
    RESULTS
Friday-Sunday
February 26th-28th
13&Over Spring Champs III
 
Fri - Timed Finals
Sat & Sun -
Prelim/Final - A, B, C for 13-14 and
A, B, C for 15&Over
TWST
All 13&Over swimmers from all locations with times in their events
(15&Over - Open /
13-14 w/3 or more "A" times)
        RESULTS
Thursday-Sunday
March 3rd-6th
TAGS
(Texas Age Group Swimming State Champs)
Westside Aquatic Center, Lewisville, TX
All 14&Under qualifying swimmers from all locations
(time standards)
       
RESULTS
Tuesday-Saturday
March 15th-19th
NASA Junior Nationals
Clearwater,
Florida
All qualifying 18&Under swimmers
(time standards)
       
RESULTS
 
TIME TRIAL RESULTS
TBD
Team End of Year Awards Party
 
All swimmers & families from all locations
 
 
 
 
 
 
 
FOR MORE CLUB INFORMATION PLEASE CALL
SHANNON CLARK AT 979-776-1155 OR E-MAIL
TO AGGIESWIMCLUB@SUDDENLINK.NET
 
 

To report problems or provide feedback for this site, please e-mail aggieswimclub@suddenlink.net