AGGIE SWIM CLUB  

2014-2015 SHORT COURSE MEET & EVENT SCHEDULE
(Click on the link for "Entries", "Timeline", "Map" or "Results" to view each)
 
FOR PARENTS - WHAT TO EXPECT AT A SWIM MEET
 
Do you know of someone who would like to be a sponsor of the Aggie Swim Club?  Click HERE for more information.
 
DATE
EVENT
LOCATION/
HOST
SWIMMERS ELIGIBLE
ENTRIES
TIMELINE, MAP &
HOTEL INFO
(When making an online reservation at any LaQuinta use the code USASWM for a 25% discount)
RESULTS
Saturday
October 4th
All Ages Team Intrasquad Meet - Maroon vs. White
 
MAROON VS. WHITE INTRASQUAD MEET
 
CSMS
All swimmers from all locations
 
 
 
 
 
FINAL SCORE
 
MAROON VS. WHITE:
TEAM MAROON - 1550
TEAM WHITE - 1555
 
GREAT JOB EVERYBODY!
 
RESULTS BY NAME
 
RESULTS BY AGE
Sunday
October 5th
Open Water Meet
RICE
All swimmers from all locations
 
 
RESULTS
Saturday-Sunday
October 11th-12th
Gulf Open Meet
 
Split Session:
Sat/Sun AM -
11-12 Boys
Sat/Sun PM -
11&Over Girls
13&Over Boys
MAC
All age 11&Over swimmers from all locations
    RESULTS
Saturday-Sunday
October 18th-19th
10&Under Open Meet
 
Split Session
Sat/Sun AM - 10&U
Sat PM - 8&U
AGS
All 10&Under swimmers from all locations
    RESULTS - FULL MEET

RESULTS - AGS ONLY

Thursday
October 30th
Team Halloween Party Consol HS Cafeteria
All swimmers & families from all locations
     
Saturday
November 8th
Bob Stallings HS Invite
TAMU Rec
HS ONLY
(by Invitation)
   
RESULTS - FULL MEET
Saturday-Sunday
November 15th-16th
Gulf Open Meet
 
Split Session
Sat/Sun AM -
10&U Girls & 12&U Boys
Sat/Sun PM -
11&O Girls & 13&O Boys
MAC
All swimmers from all locations
   
RESULTS
Saturday
November 22nd
All Ages Team Intrasquad Meet
CSMS
All swimmers from all locations
   
RESULTS BY NAME
 
RESULTS BY AGE
 
Friday-Sunday
December 5th-7th
Gulf Senior Champs
 
Prelim/Final
Fri, Sat & Sun
TWST
All 15&Over swimmers from all locations
    RESULTS
Friday-Sunday
December 5th-7th
9-14 Fall Champs
 
Split Session
Sat/Sun AM -
9-10 Girls & 9-12 Boys
Sat/Sun PM -
11&O Girls & 13&O Boys
CFSC
(At Magnolia)
All 9-14 year old swimmers from all locations with "under" Gulf Champs times
(time standards)
 
Congratulations to Luke Lampo who won 11-12 boys' high point!!
RESULTS
Wednesday-Saturday
December 10th-13th
Junior Nationals
Federal Way, WA
All 18&Under qualifying swimmers
(time standards)
 
Good luck at Junior Nationals, Harrison Jones!We'll be cheering for you from B/CS!!
 
  RESULTS
Friday-Sunday
December 12th-14th
14&Under Gulf Age Group Champs
 
Timed Finals Thurs
Prelim/Final Fri & Sat
AGS
All 14&Under swimmers with qualifying Gulf Champs times
(time standards)
 
Congratulations to Julia Cook who won the high point award at this past weekend's 14&Under Age Group Gulf Champs Meet!! Julia scored the most points for all 13-14 year old girls in the meet by winning all 7 of her events and breaking 5 team records along the way!! Great job, Julia!!
RESULTS
Saturday
December 13th
8&Under Gulf Champs
AMBUSH
(Lufkin)
All 8&Under swimmers from all locations
 
 
Congratulations to Kevin Yang who won the 7 year old boys' high point!!
 
RESULTS
Saturday
December 20th
All Ages Team Intrasquad Meet
CSMS
All swimmers from all locations
    RESULTS BY NAME

RESULTS BY AGE

Friday-Sunday
January 10th-11th
All Ages Open Meet
 
Split Session
Sat/Sun AM -
All Ages
Sat PM -
11&O 1650
Sun PM -
11&O 1000
DADS
All swimmers from all locations
    RESULTS
Friday-Saturday
January 23rd - 24th
UIL HS District Swimming Champs
CONROE
HS Swimmers
 
Congratulations to Harrison Jones and Julia Cook who won the high point awards!!  Congrats to the Consol HS boys for winning the meet!!
 
Sunday
February 1st
All Ages Team Intrasquad Meet
USA SANCTIONED
TAMU Rec Center
All swimmers from all locations 
   
RESULTS BY NAME
 
RESULTS BY AGE
Friday-Saturday
February 6th-7th
UIL HS Regional Swimming Champs
COLLEGE STATION (A&M)
HS Swimmers
   
Congratulations to all of our Ags swimmers for a great meet!!  Harrison Jones - high point male swimmer of the meet!!  Coach Ryan - Boys' Coach of the Year!!
Click here for a video recap from KBTX.
 
 
FULL MEET RESULTS
Friday-Sunday
February 13th-15th
13&Over Prelim/Final Meet
SSAN
All 13&Over swimmers from all locations
   
RESULTS
Saturday
February 14th
8&Under Spring Champs I
SPA
All 8&Under swimmers from all locations
    RESULTS
Friday-Saturday
February 20th-21st
UIL State Meet
AUSTIN
Qualifying HS Swimmers
 
Congratulations to Harrison Jones for winning the 200 IM and 100 fly and being named swimmer of the meet!!  Congrats to Julia Cook for winning the 50 free!!  Great job everyone who swam at the meet!!
 
 
Friday-Sunday
February 20th- 22nd
9-14 Spring Champs II
 
Timed Finals
Fri PM
Sat/Sun AM
MAC
All 9-14 swimmers from all locations
(13-14 swimmers must have 2 or less "A" times)
    RESULTS
Thursday-Sunday
February 26th-March 1st
USA Sectionals
AGS
All qualifying swimmers from all locations
(time standards)
    RESULTS
Friday-Sunday
February 27th-March 1st
13&Over Spring Champs III
 
Fri - Timed Finals
Sat & Sun -
Prelim/Final - A, B, C for 13-14 and
A, B, C for 15&Over
TWST
All 13&Over swimmers from all locations with times in their events
(15&Over - Open /
13-14 w/3 or more "A" times)
    RESULTS
Thursday-Sunday
March 5th-8th
TAGS
(Texas Age Group Swimming State Champs)
TWST
All 14&Under qualifying swimmers from all locations
(time standards)
 
  RESULTS
Tuesday-Saturday
March 17th-21st
NCSA Junior Nationals
Orlando, Florida
All qualifying 18&Under swimmers
(time standards)
 
  RESULTS
TBD
Team End of Year Awards Party
 
All swimmers & families from all locations
 
 
 
 
 
FOR MORE CLUB INFORMATION PLEASE CALL
SHANNON CLARK AT 979-776-1155 OR E-MAIL
TO AGGIESWIMCLUB@SUDDENLINK.NET
 
 

To report problems or provide feedback for this site, please e-mail aggieswimclub@suddenlink.net